YAŞAM KOÇLUĞU

 

Yaşam Koçu ve Yaşam Koçluğu Nedir?

Yaşam koçu ile birlikte yapılan, hayallerinizi gerçeğe dönüştürmektir. Yaşam koçu, hedeflerle başarıları ilgi alanına alır ve bunlarla düş dünyası arasında bağlantı kurar. Özetle bir yaşam koçu hedeflerinize ulaşmanızda yardımcı olur.

Yaşam koçunuzla birlikte değişir ve özgürleşirsiniz. Özgürlük duygusuyla kendinizi gerçekleştirme fırsatınız olur, istemediğiniz durumlardan kurtulur ve istediklerinizi yapmak için boşluk yaratırsınız. Bu yolda değişimler olacaktır. İşte bu değişimleri yaşarken, olumsuz ve eski alışkanlarınız sizi engellemeye çalışacaktır. Yaşam Koçuyla çalışılması, alışkanlıklarınızın yönünün değişmesine ve hedeflerinizi gerçekleştirmek için gitmek istediğiniz yolda gerçek potansiyelinizi keşfetmenize yardımcı olur.

Yaşam Koçluğu, önce mevcut durumunuzu anlamak ve görmek, sonra bu konuda farkındalığınızı artırmakla başlamalıdır. Bu aşamada yaşam koçunun kullandığı bir çok yöntem vardır.

3 ana konu üzerinde çalışılır:

İnançlar;

Olumlu olan, kısıtlayıcı olmayan inançlarla yola devam edilmesi,

Hedefler;

Ne istenildiği ve nasıl elde edileceği,

Değerler;

Değerlerin tanınması ve hedefe bu değerlerle ilelemeyi sağlamak.

Bir yaşam koçu bireyin bir daha ona ihtiyacı kalmayacağı şekilde çalışmalıdır, bir noktadan sonra birey kendi keşfettiği ve yeniden yapılandırdığı inanç, değer ve hedef farkındalığı ile ilerleyebilmelidir.

Yaşam Koçluğu mevcut an’a ve gelecekteki an’a odaklanarak bireyin harekete geçmesini destekler. Danışanının hedefleriyle ilgili açık ve doğru fikre sahip olmasına, ve hedefleri doğrultusunda yol gösterecek öz değerleri tespit etmesine yardım eder…

Yaşam Koçunda Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Her koçluk ilişkisinin temelinde güven bulunur.
Yaşam Koçu danışanının yeteneğinin en üst seviyesini sunar.
Yaşam Koçu danışanlarının farklı görüş, değer ve inaçlarına saygı duyar.
Yaşam Koçu danışanının bilgisini gizli tutar.
Farklı tanımlar; terapi, danışmanlık, özel danışmanlık vb. ile Koçluk arasında önemli farklılıklar vardır. Koçlar, soruna yaklaşım konusunda üreticidir. Şimdi ve gelecekle ilgilidir. Etkili sorular sorar ve harekete geçirir, yönlendirici kesinlikle değildir.

Koçluk düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Koç ve danışan kendi programlarına uygun şekilde düzenli bir plan çerçevesinde görüşülür.

Yaşam koçluğu, yaşama yeni pencerelerden bakabilmeye yardımcı olan bir süreçtir.
Hedeflere ulaşma yolculuğu sırasında düşüncelerinizi netleştirmenize, yol haritanızı belirlerken nelere dikkat etmeniz gerektiğine ve bu süreç boyunca kendinizi nasıl etkilemeniz gerektiğine dikkat çeker.

Yaşam koçluğu, mutlu olmak için , yaşamdan keyif almanız için ne istediğinizi belirlemenize yardımcı olur.

Koçluk, bireylere karar mekanizmalarını geliştirmek, asıl istediklerini belirleyip bu istek doğrultusunda planlarını yapmak ve istedikleri başarılara ulaşmak için seçeneklerin, fırsatların farkına varılması, gereken kaynaklara nasıl ulaşılabileceği konusunda yeni perspektiflerden bakabilmeleri gibi konularda kişinin performansına katkıda bulunur, fayda sağlar.

  Yaşam Koçu ve Yaşam Koçluğu Nedir? Yaşam koçu ile
Neden iletişim ve ilişki koçluğu ? Yaşamda herkes sürekli iletişim
Aile Evlilik Koçluğu Nedir? Eğer ailenizde veya evliliğinizde birtakım sorunlar
KURUMSAL Koçluk nedir ? Koçluk(Coaching) en kısa ve öz anlatımla;
Etkili iletişim ve konuşma nedir? Etkili iletişim yolları hakkında kısaca
  Biriyle ilk kez karşılaştığımızda ilk izlenimimizin oluşması ve o

Yaşam Koçu

Koçluk konusundaki hedefi, insanların kendilerinde varolan potansiyellerini ortaya çıkartarak kendilerini keşfetmelerine aracılık etmek ve buna seyirci olmak.

Bana Mesaj Gönderin

İletişim Bilgisi