İLETİŞİM NASIL OLMALI

Bu makalemde iletişim hakkında düşüncelerimi aktarmak istiyorum. İnsan, duyuları ile algılar, karşısındaki kişinin neler düşündüğünü söylemleriyle anlamaya çalışır. İletişim; beden dili,ses tonu kelime vurgusu ve düzgün Türkçe kullanma ile ancak doğru anlaşılır.

Düşüncemizi karşımızdaki kişiye doğru zamanda ve onun kültür seviyesini göz önünde bulundurarak ifade etmeye çalışırsak başarılı oluruz.

Kısa ve öz cümleler ile sakince anlatırken yüz ifademiz samimi, içten olmalı, yapmacık davranışlardan kaçınmalıyız.

İsteklerimizi emir verir gibi bir tavır ile aktarırsak karşımızdaki kişi üzerinde olumsuz etki bırakırız.

Unutmayalım her insan özgür düşünen canlıdır. Emir verir gibi konuşmak kişiyi mutsuz edeceği gibi tepki olarak bize olumsuz tavır alacaktır.

Böyle bir durumda kendimizi doğru ifade etmemiz mümkün olmayacaktır.

Saygı ve sevgi özlü olmayan yaklaşımlar, karşımızdaki kişiyi bizden uzaklaştıracaktır. Kendimize yapılmasını istemediğimiz şeyleri, başkalarına yapmamamız gerekir.

Konumumuz, mesleğimiz ve makamımız ne olursa olsun; mütevazi olmak insanlar karşısında kişiliğimize saygı duyulmasını sağlar.

En önemli  iletişim hatalarımızı evimizde eşimiz ve çocuklarımıza karşı yapmaktayız. Onların sahibi gibi kendimizi görmekteyiz. Aşırı sahiplenme duygularımız ile onları ne kadar sıktığımızı ve üzdüğümüzü ne yazık ki görememekteyiz.

Oysa eşimiz bizim hayat arkadaşımızdır. Yaşam bir paylaşımdır. Biz hangi haklara sahip isek eşimizde aynı haklara sahiptir. Yaşamımızı kolaylaştıran bir varlık olarak görmemiz son derece yanlıştır.

Çocuklarımızda bizim en değerlimizdir. Bizim çocuğumuz olmaları onları kendi isteklerimiz doğrultusunda yöneteceğimiz anlamına gelmez. Çocuklarımız bizim gibi bireydir. Ve bizi rol model olarak alırlar. O nedenle ‘çocuk anne ve babasının aynasıdır’ denir.

Kendi geçmişimizde yapamadığımız şeyleri çocuklarımızın üzerinden yapmaya çalışmak egolarımızı onlar aracılığı ile tatmin etmeye çalışmak, çocuklarımızın gelecek hayatlarının yanlış temellerini atmaktan başka bir şey değildir.

Sevgi göstermek onlara dokunmak yapabileceğimiz en doğru iletişimdir. Çocukluk günleri bir kez yaşanacaktır tekrarı olmayacaktır. 

Çocuklarımızın bizim gibi düşünüp yaşamına bakış açısı belirlemesini beklememiz son derece yanlıştır. Doğru iletişimin başında çocuğumuza düşüncelerinden ötürü saygı duymamızdır. Unutmayalım ki, çocuklarımız bizim ayak izlerimizi takip edecektir. Yani bizi örnek alacaklardır.

Sevgiyi, saygıyı ve doğru iletişimi bizden öğrenecekler. Mutlu bireyler yetiştirirsek gelecekte her alanda başarılarını görebiliriz.

SEVGİNİN OLDUĞU YERDE İMKANSIZ YOKTUR.

 

 

  Yaşam Koçu ve Yaşam Koçluğu Nedir? Yaşam koçu ile
Neden iletişim ve ilişki koçluğu ? Yaşamda herkes sürekli iletişim
Aile Evlilik Koçluğu Nedir? Eğer ailenizde veya evliliğinizde birtakım sorunlar
KURUMSAL Koçluk nedir ? Koçluk(Coaching) en kısa ve öz anlatımla;
Etkili iletişim ve konuşma nedir? Etkili iletişim yolları hakkında kısaca
  Biriyle ilk kez karşılaştığımızda ilk izlenimimizin oluşması ve o

Yaşam Koçu

Koçluk konusundaki hedefi, insanların kendilerinde varolan potansiyellerini ortaya çıkartarak kendilerini keşfetmelerine aracılık etmek ve buna seyirci olmak.

Bana Mesaj Gönderin

İletişim Bilgisi