SAĞLIKLI YAŞAM

Sağlıklı bir yaşam için mutlaka olması gerekenler;
Temizliğe önem verin
Kişisel hijyen, sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazlarındandır. Bir çok virüs ve hastalık, hijyenik olmayan ortamlarda ürer. Bedenimize iyi bakmak, sağlıklı yaşamın ilk hedefi olmalıdır. Bedenimize de anca hijyen kurallarına özen göstererek iyi bakabiliriz. Ellerimizi sık sık sabunlamalı, diş sağlığına özen göstermeli, bunun yanı sıra vücudumuzun ihtiyaçlarını iyi dinlemeliyiz.

Her şeyin başı doğru beslenme
Dengeli beslenme, sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır. Sebze meyve ağırlıklı beslenerek bu yapıya zemin oluşturabilirsiniz. Tek tip beslenme alışkanlıklarından uzak durmak, yağlı, tuzlu ve şekerli gıdaları hiç tüketmemek sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarındandır.

Egzersiz ve spor şart
Sporu hayatınızın günlük rutini içerisine yerleştirmeniz gerekir. Egzersiz sayesinde kemik yapınızı koruyabilir, kalp ve damar sağlığınızı sağlamlaştırabilir ve sağlıklı yaşamın kapılarını aralayabilirsiniz. Ancak burada unutulmaması gereken şey, doğru egzersiz biçimleridir. Süre ve yoğunluk oldukça önemlidir. Bu alışkanlıkları edinirken bir uzmandan yardım almak gerekebilir.

Bol su tüketmeye özen gösterin
Su, vücut için hayatın en temel öğelerinden biridir. Bol su tüketmeye özen gösterin. Su içmek için susamayı beklemeyin ve mutlaka her gün iki litre su için. Su içmeyi de hayatınızın timeline oturtmalı ve ömür boyu her gün sürekli tekrar etmelisiniz.

Sevgi dolu, stresten uzak bir hayat yaşamaya çalışın
Sevginin hem psikolojik hem de fizyolojik pek çok etkisi vardır. Bu etkilerin hiçbiri azımsanamayacak derecede önemlidir. Metabolizmadan, kalp sağlığına, kan akışından, ağrı azaltmaya kadar onlarca olumlu yan etkileri vardır. Ayrıca, östrojen ve testosteron artması gibi etkileri olduğu da bilinmektedir.

Hayata ve zamana siz hükmedin
Hayatınızda, günlük rutinlerinizde, iş ya da aile hayatınızda sizi zorlayan, olumsuz etkileyen, sizi üzen ya da canınızı sıkan pek çok şeyin olması oldukça normaldir. Önemli olan şey ise sizing bu olayların neresinde olduğunuzdur. Bu olayların sizing kontrolünüzde olmasını sağlayın. Stresin hayatınızın timeline yerleşmesine müsade etmeyin. Zararlı çevre faktörlerden kendinizi koruyun. Sigara, alkol, uykusuzluk gibi şeylerden uzak durun. Günde minimum 6 saat, uyuyun. Düzenli ve kaliteli bir uyku, sağlıklı yaşamın temel şartlarından biridir. Kıyafetlerinize dikkat edin, kışın kış şartlarına uygun, yazın da yaz şartlarına uygun giysiler giyin. Ten renginizi de dikkate alarak, güneşin zararlı etkilerinden sakının. Elektronik eşyaların kullanımına dikkat edin. Yatak odanıza hiç birini sokmayın. Hayatın kontrolü sizde olsun, başka hiç bir şeyde değil.

Sağlık uyku, 

Sağlık ve mutluluk doğru orantılıdır. Sağlıklı olan insanların ortak özelliği, sağlıklı olma çabalarının olmasıdır. Sağlık kendiliğinden olmaz, belirli bir çaba, gayret ve özveri sonucudur. Artık günümüzde bilinmekte ki sağlıklı bir ömür, sağlıklı bir doğum öncesi dönemden başlamaktadır. Ebeveynlere burada çok önem düşmekte, bilinçli bir anne baba, dünyaya gelecek bireyin nasıl bir hayat yaşayacağının temellerini oluşturmaktadır. Sağlıklı genler anne babadan çoçuğa aktarılsa da bunun yanı sıra dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Bu şekilde, genetik özellikleri, sağlıklı beslenerek de aktarmak mümkündür. Sağlıklı bir yaşam, sanılanın aksine büyük gayret isteyen şeylerden oluşmaz. Gün içerisinde dikkat edilecek küçük ve kolay çabalar, sağlıklı yaşamın kapılarını açar. Sağlıklı yaşamın kesin ve net bazı kuralları vardır. Bunları bilmek ve uygulamak hem hayatımızı kolaylaştırır hem de pek çok şeyin düzene girmesini sağlar. Bunların en önemlileri, aslında hepimizin bildiği şeylerdir. Temelinde, temizlik, sağlıklı beslenme, bedensel ve zihinsel çalışma, düzenli yaşam, sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerden uzak durma, kazalardan korunma gibi hususlar vardır.

SEVGİNİN OLDUĞU YERDE İMKANSIZ YOKTUR..!

  Yaşam Koçu ve Yaşam Koçluğu Nedir? Yaşam koçu ile
Neden iletişim ve ilişki koçluğu ? Yaşamda herkes sürekli iletişim
Aile Evlilik Koçluğu Nedir? Eğer ailenizde veya evliliğinizde birtakım sorunlar
KURUMSAL Koçluk nedir ? Koçluk(Coaching) en kısa ve öz anlatımla;
Etkili iletişim ve konuşma nedir? Etkili iletişim yolları hakkında kısaca
  Biriyle ilk kez karşılaştığımızda ilk izlenimimizin oluşması ve o

Yaşam Koçu

Koçluk konusundaki hedefi, insanların kendilerinde varolan potansiyellerini ortaya çıkartarak kendilerini keşfetmelerine aracılık etmek ve buna seyirci olmak.

Bana Mesaj Gönderin

İletişim Bilgisi