SAYGI..

Yaşamımızda,tüm insan ilişkilerimizde temel unsurlardan biridir SAYGI.Ne kadar önem veriyoruz,tartışma konusudur.Sürekli karşımızdakinden bir şeyler bekleriz.Oysa,ne verirsek,onu alırız.Bize saygısız davranıldığında tepki gösteririz,bu karşılığımız son derece doğrudur.Dikkat etmediğimiz taraf ise,karşımızdakilerden beklediklerimiz,aslında onlarında bizden bekledikleriyle aynıdır.Gururumuz,kibirimiz ve egolarımız yeterince aşamadığımız duygularımız olduğu için saygıda kusur etmemize neden olmaktadır.

Kendini yöneten…dünyayı yönetirmiş..sözünden yola çıkarsak,içimizdeki olumsuz duyguları yönetebilirsek,saygı ve sevgide kusur etmeyerek çevremizi ve kendimizi daha mutlu edebiliriz.

Doğada hepimiz kiracıyız.Bu nedenle,yarına çıkma garantimizin dahi olmadığı şu ölümlü dünyada,sevgi ve saygı dolu bir insan olarak yaşamamamızın hiç bir gerekçesi yoktur.

Doğadaki tüm canlıların yaşam haklarına saygı göstermek,bizim insan olmamızın farklılığı olmalıdır.Diğer tüm canlıların her şeyinden faydalanırken,onların sayesinde yaşamamızın bir çok alanında paylaşımlarımız olmasına rağmen,bu gerçeğin karşısında hiç muamelesi yapmamız en büyük saygısızlıktır.

Bana göre,saygısızlığın temelinde sevgi eksikliği yatmaktadır.Çünkü,sevgi içimizde var olduğu sürece her şeye bakış açımız kesinlikle değişecektir.Sevdiğiniz bir şeye karşı duyarlı olursunuz onu önemsersiniz.Önemsediğiniz şeye karşıda daha temkinli yaklaşırsınız.

Saygı…bazı kişilerce şekli bir yaklaşım olarak algılanmakta.Yani,ceketini iliklemek gibi.Oysa,Saygı…karşımızdaki kim olursa olsun,onun,yaşam biçimine,görüşlerine,zevklerine ve mantıklı tüm isteklerini olduğu gibi kabullenebilmektir.Biz,tam tersini yaparız;bizim gibi düşünüp bizim gibi yaşasını isteriz.Örneğin;bir erkek,bir bayanla tanışır.Bayanın giyim tarzı modern ve dekoltelidir,bu şekilde o insanı erkek tanır.Sonra,evlenirler;erkek eşinin giyimine karışır.Yani onu değiştirmeye çalışır.Oysaki,evlenmeden önce eşini görerek almıştır.Sanki,bir otomobil almış cant kapağını değiştirmek ister gibi davranış sergiler.Evlilik,iki insanın yaşam yolunda iyi ve kötü günde birlikte olmaları gereken bir oluşumdur.Taraflar mantık, etik kurallar ve insani değerlerin ölçüsü dahilinde biribirlerini olduğu gibi kabul etmek zorundadırlar.Kimse kimseyi hegemonyası altına alma hakkına sahip değildir ve saygısızlıktır.

Dünya sadece bizim şahsımıza ait değildir.Doğanın tüm varlıkları ile birlikte yaşamak zorunda olduğumuzu görmek ve önce kendimize sonra çevremize,duygularımızın esiri olmadan.Gerçekçi gözlerimizle bakarak SAYGI duyarak ve bu duygunun onurunu yaşayarak ebediyete intikal etmemiz gerekmektedir.

SEVGİNİN OLDUĞU YERDE İMKANSIZ YOKTUR.

  Yaşam Koçu ve Yaşam Koçluğu Nedir? Yaşam koçu ile
Neden iletişim ve ilişki koçluğu ? Yaşamda herkes sürekli iletişim
Aile Evlilik Koçluğu Nedir? Eğer ailenizde veya evliliğinizde birtakım sorunlar
KURUMSAL Koçluk nedir ? Koçluk(Coaching) en kısa ve öz anlatımla;
Etkili iletişim ve konuşma nedir? Etkili iletişim yolları hakkında kısaca
  Biriyle ilk kez karşılaştığımızda ilk izlenimimizin oluşması ve o

Yaşam Koçu

Koçluk konusundaki hedefi, insanların kendilerinde varolan potansiyellerini ortaya çıkartarak kendilerini keşfetmelerine aracılık etmek ve buna seyirci olmak.

Bana Mesaj Gönderin

İletişim Bilgisi