SEVGİ….

Delikanlı heyecanla tuttu annesinin ellerini. ‘Biliyor musun, aşık oldum bugün; hayatımın kızına rastladım’ dedi. Annesi meraklı gözlerle baktı oğluna. Devam etti delikanlı. Otobüsün sahanlığında gördüm onu. Yağmurdan sırılsıklam ıslanmış, ellerini kazağının içine çekmiş, bir kedi yavrusu gibi köşede titriyordu adeta. Göz göze geldik ve sanki birbirimize kilitlendik’ dedi. Annesinin yüzünde endişe çizgileri belirmişti, ‘sonra?’ dedi. Sonrası diye sürdürdü delikanlı konuşmasını, ‘sonrası birlikte indik otobüsten, bir pastaneye gidip oturduk. Konuştuk uzun uzun. Ellerini avuçlarıma aldığımda en az benimkiler kadar onun elleri de titriyordu. Sanki yüreği avuçlarımın içinde atıyordu’ dedi. Annesi ‘Kendine zaman tanı, her ilgi ve yakınlık duymak sevgi değildir; her heyecanlanma da aşk değildir’ dediğinde, oğlan çoktan sevdiği kızın yanına doğru koşmaya başlamıştı bile.

Evlendikleri bir yıl bile olmamıştı delikanlı annesini telefonla aradığında. “Biz boşanmaya karar verdik; sonradan anladım ki, benim o gün otobüste gördüğüm kıza hissettiğim duygu sevgi değil, acımakmış meğerse” diyordu.

Sözlükler sevgiyi tanımlarken “insanı cinsiyet farkı gözetmeksizin kişilere veya ‘şey’lere yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu” deyip çıkıvermiş işin içinden. Eğer bu ilgi ve yakınlık karşı cinse karşı hissedilirse de, adı ‘Aşk’ oluyormuş. İyi de, aile fertlerine duyulan sevgi ile, bir arkadaşa, dosta ya da sevgiliye duyulan sevgideki duygulanmak aynı değil ki.. Ne hayvanlara duyulan sevgi aynı, ne de doğaya, sevgiliye, vatan toprağına ve bayrağa duyulan sevgi aynı.

Aşk ve sevgi kavramları genelde karıştırılır. Konuşma dilinde aşk ve sevgi anlamdaşmış gibi kullanılsa da, birbirinden çok farklı duygu halleridir. Aşk hali, isyancıdır, serttir, şiddettir, yabancıdır, sekstir, tendir, an’dır, yangındır, risktir, özgürlüktür, karışıktır, belkidir, yağmurdur, hazdır, deryadır, çoğunlukla illegaldir. Oysa sevgi ruh hali, kabullenmektir, yumuşaktır, şefkattir, tanıdıktır, sarılıp yatmaktır, ruhtur, asırdır, sudur, sigortadır, bağlılıktır, düzdür, kesindir, güneştir, doyumdur, okyanustur ve legaldir.

Görüldüğü gibi yalın hali ile bir duygu ve heyecan türü olsa da, çok farklı ruh hallerine sevgi anlamı yükleniyor. Karmaşık bir duygu ağı olan sevgiyi, sınırları belli bir kavram olarak tanımlamaya kalkmak hata olur. Bu nedenle herkesin kendi yüreğinde hissettiklerinin sevgi mi, aşk mı, şefkat ve acıma mı olduğunu analiz etmesi kendisine düşmektedir. Kesin olan şu ki, nasıl ki aşk anlatılmaz yaşanırsa, sevgi de tanımlanmaz, tadılır!..Bu öyle evrensel bir tat’dır ki, seveni var eder ve sevilene bağlar. Anneyi çocuğuna bağlayan bu bağ sevgidir. Bir tenle bir teni, bir canla bir canı kavuşturan bağ ise aşktır. Sanırım en yoksul insanlar, bu duyguları yaşamamış olanlardır.

/SEVGİNİN OLDUĞU YERDE..İMKANSIZ..YOKTUR.

  Yaşam Koçu ve Yaşam Koçluğu Nedir? Yaşam koçu ile
Neden iletişim ve ilişki koçluğu ? Yaşamda herkes sürekli iletişim
Aile Evlilik Koçluğu Nedir? Eğer ailenizde veya evliliğinizde birtakım sorunlar
KURUMSAL Koçluk nedir ? Koçluk(Coaching) en kısa ve öz anlatımla;
Etkili iletişim ve konuşma nedir? Etkili iletişim yolları hakkında kısaca
  Biriyle ilk kez karşılaştığımızda ilk izlenimimizin oluşması ve o

Yaşam Koçu

Koçluk konusundaki hedefi, insanların kendilerinde varolan potansiyellerini ortaya çıkartarak kendilerini keşfetmelerine aracılık etmek ve buna seyirci olmak.

Bana Mesaj Gönderin

İletişim Bilgisi